• Repo Man

    ★★★★

  • Scarface

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Michael Jackson's Thriller

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★

  • Angst

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★½

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Stalker

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Mad Max

    ★★★½

  • The Warriors

    ★★★

  • Richard Pryor: Live in Concert

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • House

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★

  • Suspiria

    ★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • The Bad News Bears

    ★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Exorcist

  • F for Fake

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Lemon

    ★★

  • Night of the Living Dead

  • The Graduate

    ★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Persona

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Mothlight

  • To Kill a Mockingbird

  • Allures

  • An Occurrence at Owl Creek Bridge

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Free Radicals

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The War of the Worlds

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★½