RSS feed for ubpearson
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Austen

Lost in Austen

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Plunkett & MacLeane

Plunkett & MacLeane

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shirley Valentine

Shirley Valentine

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Book Club

Book Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Krays

The Krays

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry