RSS feed for robyn

robyn has logged 353 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Festival

The Festival

2018
×
Edit this entry  
18
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★½
Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★½
Edit this entry  
12
My Name Was Bette: The Life and Death of an Alcoholic

My Name Was Bette: The Life and Death of an Alcoholic

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Chairman of the Board

Chairman of the Board

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Double 0 Kid

The Double 0 Kid

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Visitants

The Visitants

1986
×
★½
Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Road House

Road House

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dream a Little Dream

Dream a Little Dream

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightmare at Bittercreek

Nightmare at Bittercreek

1988
×
Edit this entry  
04
A Gnome Named Gnorm

A Gnome Named Gnorm

1990
×
★★
Edit this entry  
04
Talked to Death

Talked to Death

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encounter at Raven's Gate

Encounter at Raven's Gate

1988
×
★½
Edit this entry  
27
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnage

Carnage

1986
×
★½
Edit this entry  
27
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dusty Springfield: Just Dusty

Dusty Springfield: Just Dusty

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Was a Teenage Frankenstein

I Was a Teenage Frankenstein

1957
×
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Eat Your Skin

I Eat Your Skin

1971
×
Edit this entry  
22
Skinned Alive

Skinned Alive

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

1914
×
★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Power, Passion & Murder (Tales from the Hollywood Hills: Natica Jackson)

Power, Passion & Murder (Tales from the Hollywood Hills: Natica Jackson)

1987
×
Edit this entry  
21
Pyro... The Thing Without a Face

Pyro... The Thing Without a Face

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
In the Castle of Bloody Desires

In the Castle of Bloody Desires

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
Mortuary Academy

Mortuary Academy

1988
×
★½
Edit this entry  
20
Frankenstein's Daughter

Frankenstein's Daughter

1958
×
★★
Edit this entry  
20
Linda Lovelace for President

Linda Lovelace for President

1975
×
½
Edit this entry  
19
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★½
Edit this entry  
19
Murder in Space

Murder in Space

1985
×
★★
Edit this entry  
19
Spaced Invaders

Spaced Invaders

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
The Unholy Rollers

The Unholy Rollers

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Breaking All the Rules

Breaking All the Rules

1985
×
★½
Edit this entry  
19
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
★★
Edit this entry