RSS feed for robyn
  • The Perfection

    The Perfection

    ★★★★★

    UMMMMMMM EXCUSE ME this is like a lifetime movie with EXCISION leanings, i absolutely adored this it was the weidest (tonally) and gimmicky editing and out of place camera work thing i have seen in MANY YEARS also alison williams pixie cut with black jumpsuit RUIN MY LIFE

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★★★

    serge gainsbourg soundtrack and blake lively in several impeccibly tailored suits AND henry golding??????????????????????????// im not ok

  • The Double 0 Kid

    The Double 0 Kid

    ★★★

    this is completely wild from start to finish

  • The Haunting of Sharon Tate

    The Haunting of Sharon Tate

    ½

    hillary, we need to talk hun

  • Baywatch

    Baywatch

    ★★★★

    so sorry that none of you can appreciate real art

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★

    by the time the whole thing descended into 2001 cgi blood spatters i was so checked out that i had been singing simon and garfunkle's cecelia (replaced by suspiria) for at least 40 minutes.

    if you're going to make a film this long maybe dont take the executive decision to make it as aesthetically bland as possible at the same time?

  • Dream a Little Dream

    Dream a Little Dream

    ★★★★

    watching corey haim goof off amidst crop-topped football players in slo-mo with otis redding i've got dreams plays is as close as i'll come to a celestial experience

  • The Last Horror Film
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★

    come on children, let's go see the new fantastic beasts film! the magical film about a quirky animal lover and *squints at hand* inbred family dynasties!

  • Venom

    Venom

    ★★★

    i could easily rate this 5 stars and feel comfortable in my choices but its so CONFUSING like i paid attention whenever tom hardy and venom were playing the odd couple and i genuinely have no idea what happened for the rest of the film

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★

    Great Actors and how to Waste Them

  • Ralph Breaks the Internet

    Ralph Breaks the Internet

    ★★½

    yikes, this is the first disney sequel in a while that's had that distinct 90s-era-disney-sequel-straight-to-vhs feel