2013

robyn robyn’s year in review

robyn’s highest rated films

  • Frozen

    ★★★★★

  • Independence Day

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★★★

  • The Muppets

    ★★★★★

  • Serial Mom

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★★

  • The Land Before Time

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 398 Films watched
  • 33.2 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

Hotel for Dogs

Jan 1

Most Watched

Les Misérables

4 times

Somebody Up There Likes Me

twice

Fantasia

twice

Last Film

Prince Avalanche

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
161 films
Drama
118 films
Horror
84 films
Family
73 films
Animation
66 films
Fantasy
64 films
Adventure
60 films
Romance
56 films
Thriller
50 films
Action
42 films
USA
300 films
UK
48 films
Japan
22 films
Canada
19 films
France
17 films
Germany
11 films
Australia
8 films
Italy
4 films
Austria
2 films
English
363 films
Japanese
23 films
French
22 films
German
13 films
Spanish
13 films
Russian
10 films
Italian
8 films
Korean
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 144 Added 188

Watchlist

Stars

Directors

Crew

robyn’s most liked review

Sucker Punch

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I think this is my third time trying to finish this film and I just cannot do it. It fills me with so much rage I'm liable to start hulking out. I usually try and watch a film to the end before I give it a rating but this film…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

A Talking Cat!?!
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Stork

Films watched in 2013

  • Prince Avalanche
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • Somebody Up There Likes Me
  • Frozen
  • Independence Day
  • Fantasia
  • Toy Story
  • Die Hard
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Cinderella
  • The Great Mouse Detective
  • The Little Mermaid
  • Death Becomes Her
  • Addicted To Fame
  • The Muppets
  • The Black Cauldron
  • Serial Mom
  • Can't Buy Me Love
  • Metropolis
  • Fish Story
  • Balto
  • Fred Claus
  • The Kentucky Fried Movie
  • Big Top Pee-wee
  • GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling
  • Excision
  • Fantasia
  • Chloe
  • Alice in Wonderland
  • The Prince of Egypt
  • Toast
  • But I'm a Cheerleader
  • Once Bitten
  • Sightseers
  • Night of the Creeps
  • Scrooged
  • Gigola
  • Mary Poppins
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Anastasia
  • The Land Before Time
  • Home Alone
  • The Goonies
  • Beautiful Darling
  • Antiviral
  • Reform School Girl
  • The Kitchen
  • It's a Disaster
  • Lovelace
  • Somebody Up There Likes Me
  • The Bling Ring
  • The Guilt Trip
  • The Disappearance of Alice Creed
  • One Day
  • Rise of the Guardians
  • Boy
  • Electrick Children
  • Stay Cool
  • The Telephone Book
  • Vibrations
  • Upside Down
  • Cold Blooded
  • Quarterback Princess
  • Miranda
  • Cape Fear
  • Frances Ha
  • Room 237
  • Pusher
  • The Wraith
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Switch
  • Dredd
  • Aladdin
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Gravity
  • Thor: The Dark World
  • Pizza
  • The Princess and the Frog
  • Just My Luck
  • Smiley Face
  • Richard Herring: The Headmaster's Son
  • A Band Called Death
  • A Night at the Roxbury
  • Aziz Ansari: Buried Alive
  • My Neighbor Totoro
  • Hellraiser
  • Bride of Chucky
  • ParaNorman
  • The Bride of Frankenstein
  • Thor: The Dark World
  • Scream 4
  • Casper
  • Pumpkinhead
  • Fright Night
  • Angst
  • V/H/S/2
  • House of Wax
  • Shivers
  • Ghoulies II
  • Cropsey
  • The Burning
  • The Mutilator
  • Trick 'r Treat
  • Mother's Day
  • From Beyond
  • The House Bunny
  • Pain & Gain
  • Tangled
  • Gravity
  • 17 Again
  • 102 Dalmatians
  • Don Jon
  • Captain EO
  • Les Misérables
  • The Heat
  • Monsters University
  • Amy Schumer: Mostly Sex Stuff
  • The Fox and the Hound
  • The Rescuers Down Under
  • The Rescuers
  • Dumbo
  • Sleeping Beauty
  • The Emperor's New Groove
  • Peter Pan
  • The Best of Sex and Violence
  • The Return of the Living Dead
  • Girls Against Boys
  • The Bunny Game
  • Lilo & Stitch
  • American Mary
  • Blackfish
  • Father Noah's Ark
  • The Haunted House
  • The Mermaid
  • Frankenhooker
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Guinea Pig 5: Mermaid in the Manhole
  • Nekromantik
  • Hollywood Chainsaw Hookers
  • Celeste & Jesse Forever
  • Lake Placid
  • Savage Streets
  • Screaming in High Heels: The Rise & Fall of the Scream Queen Era
  • The Snow Queen
  • Primitive London
  • Blue Summer
  • The Switch
  • Mumsy, Nanny, Sonny & Girly
  • Life 2.0
  • Sugar & Spice
  • Molester Train: Ninja Time Slip
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Urotsukidōji: Legend of the Overfiend
  • House of Wax
  • Within the Woods
  • Midori
  • Legend of the Forest
  • Dead Leaves
  • Cutting Moments
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Frankenweenie
  • Loops
  • Synchromy
  • Spook Sport
  • Everything Will Be OK
  • American Juggalo
  • Treevenge
  • Attack of the Killer Refrigerator
  • Little Red Riding Hood
  • Contact
  • The Stork
  • First Fall
  • Red Hot Riding Hood
  • Zombie in a Penguin Suit
  • Little Boat
  • Primal
  • Evil Dead II
  • Hans Christian Anderson's The Little Mermaid
  • The Little Mermaid
  • Ghoulies
  • Basket Case 3
  • The Ordeal
  • Dragonslayer
  • Waking Sleeping Beauty
  • Basket Case 2
  • Basket Case
  • The Japanese Wife Next Door
  • Barracuda
  • Creepshow 2
  • Don't Look Now
  • Scanners
  • Re-Animator
  • Kiki's Delivery Service
  • The Sword in the Stone
  • Only God Forgives
  • Troll Hunter
  • Identity
  • Orca: The Killer Whale
  • Assault! Jack the Ripper
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Remote Control
  • Dinosaur Island
  • Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

See all 398

Highly rated films robyn missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • Before Midnight
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more