2015

robyn robyn’s year in review

robyn’s highest rated films

  • Robin Hood

    ★★★★★

  • Ghosts

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Deathgasm

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★★

  • Partysaurus Rex

    ★★★★★

  • Merry Christmas Mr. Bean

    ★★★★★

  • The Snowman

    ★★★★★

  • Encino Man

    ★★★★★

  • The Star Wars Holiday Special

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Rescuers

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Jingle All the Way

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 598 Films watched
  • 49.8 Average per month
  • 11.5 Average per week

Milestones

First Film

Galaxy Quest

Jan 1

Most Watched

Creep

4 times

Robin Hood

3 times

Les Misérables

3 times

Last Film

Stung

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
335 films
Comedy
180 films
Thriller
167 films
Drama
99 films
Sci Fi
91 films
Action
83 films
Fantasy
64 films
Adventure
58 films
Family
57 films
Animation
47 films
USA
466 films
UK
60 films
Canada
46 films
Japan
25 films
Australia
18 films
Germany
14 films
France
11 films
New Zealand
7 films
Spain
5 films
Italy
3 films
English
574 films
German
37 films
Spanish
32 films
Japanese
31 films
French
24 films
Italian
22 films
Russian
6 films
Portuguese
5 films
Korean
5 films
Hungarian
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 201 Added 433

Watchlist

Stars

Directors

Crew

robyn’s most liked review

D.E.B.S.

★★★★★

The kind of people who don't like this film are the same kind of people who don't like Josie and the Pussycats and those people are what we call assholes.

More reviews

robyn’s most liked list

horror seen

keeping track of which franchises need completing rly

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Innocent

Films watched in 2015

  • Stung
  • The Odd Life of Timothy Green
  • Last Shift
  • Secret of the Wings
  • Terror Toons 2
  • Terror Toons
  • Body Waves
  • What's in the Basket?
  • Ghosts
  • Cemetery High
  • The Monster of Mangatiti
  • Rock 'n' Roll High School Forever
  • Heavy Metal 2000
  • Bee Movie
  • Montauk Chronicles
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Death of
  • Pixels
  • The Nightmare
  • Deathgasm
  • Big Hero 6
  • Partysaurus Rex
  • Merry Christmas Mr. Bean
  • The Snowman and The Snowdog
  • The Santa Clause
  • Father Christmas
  • The Snowman
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • The Girl Next Door
  • Encino Man
  • Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman
  • Theodore Rex
  • Tammy and the T-Rex
  • Big Monster on Campus
  • The Star Wars Holiday Special
  • Little Monsters
  • Happy Together
  • X-Rated Ambition: The Traci Lords Story
  • A Royal Christmas
  • Haunted Lighthouse
  • Fat Slags
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • The Rescuers
  • Kevin & Perry Go Large
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Robin Hood
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Jingle All the Way
  • Muppet Treasure Island
  • The Muppet Christmas Carol
  • Total Recall
  • The Real Jurassic Park
  • Pee-Wee's Playhouse Christmas Special
  • Phantom of the Mall: Eric's Revenge
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The Polar Express
  • Annie
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Fifty Shades of Grey
  • Welcome Home, Roxy Carmichael
  • The Gift
  • Jersey Shore Massacre
  • Bad Channels
  • Chocolate Strawberry Vanilla
  • Satan's Storybook
  • C.H.U.D. II: Bud the Chud
  • Tangled
  • John Wick
  • Beauty and the Beast
  • The Last Unicorn
  • Toxic Crusaders: The Movie
  • Demolition High
  • Munchie Strikes Back
  • Munchie
  • Munchies
  • Blood Nasty
  • American Gothic
  • Chopper Chicks in Zombietown
  • The Green Inferno
  • Doggy Poo
  • Child of Rage: A Story of Abuse
  • Zoo
  • The Final Girls
  • Body
  • Scrooged
  • Manson Family Vacation
  • Heavy Metal
  • Kung Fury
  • Cinderella
  • Amy
  • Beetlejuice
  • Sucker Punch
  • The People Under the Stairs
  • Pumpkinhead
  • Turbo Kid
  • Hannibal
  • Red Dragon
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • Trick 'r Treat
  • Freakshow
  • House on Haunted Hill
  • An American Werewolf in Paris
  • My Best Friend Is a Vampire
  • Nurse 3-D
  • Cooties
  • Twilight Zone: The Movie
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Santa's Slay
  • Dolls
  • Silver Bullet
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter
  • From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money
  • Fear Itself
  • Fear Itself
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Intruder
  • Motel Hell
  • Omen IV: The Awakening
  • Plutonium Baby
  • Bad Dreams
  • Netherworld
  • Dreamaniac
  • What We Do in the Shadows
  • Freddy vs. Jason
  • New Nightmare
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Fade to Black
  • Maximum Overdrive
  • Hayride 2
  • Killjoy
  • Elves
  • 2001 Maniacs: Field of Screams
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • The Headless Eyes
  • Spring
  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice
  • Creepshow 2
  • The Blob
  • Hatchet II
  • Night of the Demons III
  • The Driller Killer
  • The Willies
  • Brainscan
  • Spookies
  • Dr. Alien
  • The Loft
  • Night of the Demons
  • Monkeybone
  • 2012
  • The Crow: Wicked Prayer
  • Class of 1984
  • C.H.U.D.
  • Three O'Clock High
  • Jennifer's Body
  • The DUFF
  • Homecoming
  • Harry Dean Stanton: Partly Fiction
  • Confessions of a Sorority Girl
  • BMX Bandits
  • Pet Sematary II
  • 88
  • The Relic
  • Hackers
  • 2001 Maniacs
  • Sorority Row
  • Pumpkinhead II: Blood Wings
  • The Video Dead
  • Miss December
  • Seed of Chucky
  • Hatchet III
  • Drop Dead Fred
  • Hatchet
  • The Slumber Party Massacre
  • Slumber Party Massacre III
  • Slumber Party Massacre II
  • Little Witches
  • I Dream Of Wires
  • The Monster Squad
  • Catacombs
  • Robin Hood
  • Burying the Ex
  • Hider in the House
  • The Innocent
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Night of the Demons
  • Big Hero 6
  • Night of the Demons 2
  • Rollerball
  • Gun Woman
  • Dark Summer
  • Inside Out
  • [REC]³ Genesis
  • Warm Bodies
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • Nekromantik 2

See all 598

Highly rated films robyn missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Spotlight
  • Son of Saul

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more