2016

robyn robyn’s year in review

robyn’s highest rated films

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★★

  • Brave

    ★★★★★

  • Robin Hood

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Pee-Wee's Playhouse Christmas Special

    ★★★★★

  • Mariah Carey's Merriest Christmas

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 629 Films watched
  • 52.4 Average per month
  • 12.1 Average per week

Milestones

First Film

Pod

Jan 1

Most Watched

RoboCop: Prime Directives

4 times

Les Misérables

3 times

Lilo & Stitch

twice

Last Film

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
283 films
Thriller
186 films
Comedy
174 films
Drama
112 films
Sci Fi
98 films
Documentary
79 films
Action
72 films
Family
63 films
Adventure
57 films
Crime
56 films
USA
490 films
UK
66 films
Canada
40 films
Italy
14 films
France
13 films
Germany
11 films
Australia
7 films
Japan
6 films
Romania
4 films
New Zealand
4 films
English
613 films
Spanish
25 films
German
21 films
French
19 films
Italian
19 films
Russian
10 films
Japanese
9 films
Portuguese
6 films
Korean
5 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 293 Added 468

Watchlist

Stars

Directors

Crew

robyn’s most liked review

Superman III

★★★★★

Yeah okay, I know Superman III is one of my favourite films ever but like, I'm just struck how much of an accurate comic book movie it is. It's full of vivid colours (that's why it's so good when evil Superman ends up in a slightly darker suit, the kind…

More reviews

robyn’s most liked list

Sinister Suburbia

What's really going on in that neighbourhood?

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Paris Is Burning
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Hottie & The Nottie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Lolita: Slave to Entertainment

Films watched in 2016

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Lilo & Stitch
  • My Scientology Movie
  • Jurassic Park
  • The Secret Life of Pets
  • Pride
  • Clue
  • Les Misérables
  • How to Train Your Dragon 2
  • The Gruffalo
  • Brave
  • 101 Dalmatians II: Patch's London Adventure
  • Tinker Bell and the Pirate Fairy
  • Robin Hood
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Lion King
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Bee Movie
  • Animals United
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Road to El Dorado
  • The Prince of Egypt
  • Saving Mr. Banks
  • Black Christmas
  • Coraline
  • Beethoven's Christmas Adventure
  • Krampus
  • The Muppet Movie
  • The Story of Frozen: Making a Disney Animated Classic
  • Frozen
  • The Muppet Christmas Carol
  • Die Hard
  • Mickey's Christmas Carol
  • A Muppets Christmas: Letters to Santa
  • Pee-Wee's Playhouse Christmas Special
  • Mariah Carey's Merriest Christmas
  • Walt Disney
  • Home Alone
  • Paddington
  • Newtown
  • WALL·E
  • Moana
  • Coming to America
  • Into the Woods
  • The Prince of Egypt
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • Silent Night, Deadly Night
  • Mannequin Two: On the Move
  • City 40
  • Blackfish
  • The Late Bloomer
  • Sorority Girls and the Creature From Hell
  • Pervert Park
  • Under the Sun
  • Margaret Cho: PsyCHO
  • Einsatzgruppen: The Nazi Death Squads
  • Assault of the Killer Bimbos
  • Honeymoon
  • The Funhouse Massacre
  • Selma
  • Final Girl
  • Floyd Norman: An Animated Life
  • Army of Darkness
  • Antiviral
  • Stalked by My Doctor: The Return
  • Stalked by My Neighbor
  • Stalked by My Doctor
  • Evil Dead II
  • An Education
  • The Big Short
  • Deprogrammed
  • Rumble in the Bronx
  • Fright Night
  • High Spirits
  • 976-EVIL
  • Septic Man
  • Wild at Heart
  • Audrie & Daisy
  • Killer Klowns from Outer Space
  • The Temp
  • 13th
  • The Descent
  • The Loved Ones
  • House III: The Horror Show
  • The Wicker Man
  • American Psycho
  • Vampire in Brooklyn
  • Bride of Monster Mania
  • Blood Harvest
  • Captivity
  • Boy Eats Girl
  • Spellbinder
  • Mirror Mirror
  • Don't Go in the Woods
  • Frightmare
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Blood Rage
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Chef
  • Haunted Honeymoon
  • Tales of Halloween
  • Monster House
  • Jaws 3-D
  • Sawney: Flesh of Man
  • Amanda Knox
  • Patrick
  • Demons 2
  • The Haunted Mansion
  • Louis Theroux: Savile
  • Ghoulies
  • Rocky IV
  • As Above, So Below
  • Pet Sematary II
  • Demons
  • Something Wicked This Way Comes
  • Trick 'r Treat
  • The Silenced
  • ParaNorman
  • Persepolis
  • #Horror
  • Spirit Camp
  • World War Z
  • Sleepy Hollow
  • Most Likely to Die
  • The Riot Club
  • Holy Hell
  • The Burkittsville 7
  • Ghost in the Machine
  • An Open Secret
  • Looker
  • Over the Top
  • Imperium
  • Big Trouble in Little China
  • City of God – 10 Years Later
  • Kubo and the Two Strings
  • The Rage: Carrie 2
  • Lucy
  • Devil Worship: Exposing Satan's Underground
  • Mulan II
  • Fright Night
  • We Need to Talk About Kevin
  • Internet Famous
  • Mommie Dearest
  • Kids for Cash
  • Dirty Girls
  • Altitude
  • Who Took Johnny
  • Aladdin and the King of Thieves
  • The Return of the Living Dead
  • What We Do in the Shadows
  • Foxfire
  • The Return of Jafar
  • Sleepaway Camp
  • Stake Land
  • 3 ½ Minutes, 10 Bullets
  • The Purge: Anarchy
  • Paris Is Burning
  • Panic Button
  • Blackout
  • A Girl Like Her
  • Palo Alto
  • Creed
  • Extremities
  • The End of the World Cult
  • Bad Channels
  • Locke
  • The Return of Swamp Thing
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • Lady Snowblood
  • Super 8
  • Convenience
  • Monsters, Inc.
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Afraid of the Dark
  • White Settlers
  • Listen Up Philip
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Reform School Girls
  • 6 Years
  • Commando
  • Appropriate Behavior
  • Burton and Taylor
  • Late Phases
  • Preservation
  • Life After Manson
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Auschwitz: The Nazis and the Final Solution
  • Freeway
  • Mulan
  • Mono
  • Battle Royale
  • Night Owls
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Holidays
  • The Cove
  • A Fall from Freedom
  • Lolita: Slave to Entertainment
  • Some Kind of Wonderful
  • Blackfish
  • Clueless
  • We Need to Talk About Kevin
  • Hello I Must Be Going
  • The Brittany Murphy Story

See all 629

Highly rated films robyn missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Arrival
  • I Am Not Your Negro
  • Aquarius

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more