2018

robyn robyn’s year in review

robyn’s highest rated films

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Dumplin'

    ★★★★★

  • Fright Night

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Mom and Dad

    ★★★★★

  • Tragedy Girls

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Revenge

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 495 Films watched
  • 41.2 Average per month
  • 9.5 Average per week

Milestones

First Film

Personal Shopper

Jan 1

Last Film

Wonder

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
183 films
Comedy
152 films
Thriller
130 films
Drama
129 films
Sci Fi
77 films
Action
55 films
Crime
51 films
Mystery
50 films
Romance
50 films
Adventure
47 films
USA
354 films
UK
50 films
Canada
22 films
Australia
14 films
France
13 films
Germany
10 films
Japan
10 films
Spain
8 films
Italy
8 films
Ireland
5 films
English
477 films
Spanish
20 films
German
19 films
Japanese
13 films
French
12 films
Italian
7 films
Korean
5 films
Russian
4 films
Dutch
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 89 Added 63

Watchlist

Stars

Directors

Crew

robyn’s most liked review

Jurassic World: Fallen Kingdom

★★★★

THEY NEVER FUCKIN LISTEN TO DR IAN MALCOLM

More reviews

robyn’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Titanic 2
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

9/11 A Tale of Two Towers

Films watched in 2018

  • Wonder
  • Tomb Raider
  • How to Train Your Dragon 2
  • Inside Out 4
  • Inside Out 3
  • Inside Out 2
  • Inside Out
  • Little Red Riding Hood
  • The Cradle Will Fall
  • Perverse Preachers, Fascist Fundamentalists and Kristian Kiddie Kooks
  • Ilsa, the Mad Butcher
  • The Day of the Triffids
  • The Monster Maker
  • The Villain Still Pursued Her
  • The World of Jim Henson
  • Black Lizard
  • Jungle Bride
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Home for the Holidays
  • Psychic
  • The Norliss Tapes
  • Watership Down
  • The Good Dinosaur
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Gremlins
  • Mary Poppins
  • Paddington
  • The Devil and Daniel Mouse
  • A Bad Moms Christmas
  • Four Christmases
  • The Holiday
  • Russell Howard: Recalibrate
  • Aggretsuko: We Wish You A Metal Christmas
  • A Troll in Central Park
  • Ellen DeGeneres: Relatable
  • The Strangers: Prey at Night
  • Russell Brand: Re:Birth
  • The Willows in Winter
  • To All a Goodnight
  • Mercy Christmas
  • Better Watch Out
  • Feeders 2: Slay Bells
  • Monster & Me
  • Whitney
  • Dumplin'
  • The Wind in the Willows
  • The Nutcracker Prince
  • Walt: The Man Behind the Myth
  • The Princess and the Goblin
  • Gypsy's Revenge
  • Cinderella II: Dreams Come True
  • Snow White: The Sequel
  • Rover Dangerfield
  • Butterscotch - The Perfume of the Invisible
  • Centralia: Pennsylvania's Lost Town
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Breaking In
  • 22 July
  • Lady Bird
  • I Feel Pretty
  • Great Big Beautiful Tomorrow: The Futurism of Walt Disney
  • They Shall Not Grow Old
  • Unfriended: Dark Web
  • Thoroughbreds
  • Cam
  • The Princess Switch
  • Goodnight, Sugar Babe: The Killing of Vera Jo Reigle
  • Death of a Child
  • 14 Cameras
  • God Knows Where I Am
  • Missing 411
  • Roald Dahl's Esio Trot
  • My Christmas Prince
  • Falling Down
  • The Sweetest Thing
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • Sabrina Goes to Rome
  • Sabrina the Teenage Witch
  • Life As We Know It
  • I, Tonya
  • Shaun the Sheep Movie
  • Vice Academy 5
  • Fright Night
  • Nightmare City
  • Touch of Death
  • Disconnected
  • Psycho Sleepover
  • Trick 'r Treat
  • Don't Go in the House
  • Party Night
  • Nosferatu
  • Cleveland Abduction
  • Dark, Deadly & Dreadful
  • The Stepford Wives
  • E-Demon
  • Halloween Tales
  • Cradle of Fear
  • All Hallows' Eve
  • Hell House LLC
  • Ghost Shark 2: Urban Jaws
  • Hobgoblins 2
  • Cam-Girl
  • Teenage Space Vampires
  • The Dancing Pumpkin and the Ogre's Plot
  • Truth or Dare
  • Ben
  • Vampires of Sorority Row
  • Up from the Depths
  • Out of the Dark
  • Faceless
  • Witchery
  • Nightmare Beach
  • Ghosthouse
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • The Blair Witch Project
  • Scream 2
  • Apostle
  • Cursed
  • Scanners III: The Takeover
  • Nightmare Weekend
  • Of Unknown Origin
  • One Dark Night
  • The Haunting of Molly Hartley
  • Scream
  • Tales of the Third Dimension
  • The Stone Tape
  • Monkey Shines
  • The Langoliers
  • Hack-O-Lantern
  • Psycho IV: The Beginning
  • Mom and Dad
  • Killer Tongue
  • Cry Baby Lane
  • Jennifer
  • I've Been Waiting for You
  • Wicked Stepmother
  • The World’s End: The Legacy of 'Day of the Dead'
  • Scream: The Inside Story
  • Halloween: The Inside Story
  • Tragedy Girls
  • Return of the Killer Tomatoes!
  • A Star Is Born
  • I Saw What You Did
  • Species
  • CreepTales
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • The Three Robbers
  • Species: The Awakening
  • Species III
  • Species II
  • Gone
  • Ouija: Origin of Evil
  • The Iceman Confesses: Secrets of a Mafia Hitman
  • Mansfield 66/67
  • Just Another Girl on the I.R.T.
  • Pixel Perfect
  • Smart House
  • Victor Crowley
  • Deadly Twins
  • Desert Hearts
  • All I See Is You
  • Iron Man 3
  • Happily N'Ever After
  • Doctor Strange
  • Avengers: Infinity War
  • My Teacher, My Obsession
  • Mirrors
  • The Real Amityville Horror
  • The True Story: The Amityville Horror
  • Double Trouble
  • Dracula
  • American Violence
  • Before I Fall
  • Sydney White
  • Another Cinderella Story
  • 20th Century Women
  • I Kill Giants
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Sharknado
  • We're the Millers
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Sharknado 5: Global Swarming
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • Runaway
  • Moonstruck
  • Terrifier
  • Leap Year
  • Raising Jeffrey Dahmer
  • Cold Light of Day
  • My Friend Dahmer
  • The Transfiguration
  • The Discovery
  • She's Gotta Have It
  • Dark Places
  • Heartthrob
  • Like Father
  • Teenage Bank Heist
  • The Kissing Booth
  • Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)
  • Selfie from Hell
  • Jigsaw
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Diana: In Her Own Words
  • Katherine Ryan: In Trouble

See all 495

Highly rated films robyn missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • Roma
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more