Roxanna has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brother Carl

Brother Carl

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
Edit this entry  
24
ÆLEKTRA

ÆLEKTRA

2020
×
Edit this entry  
23
The Hour of Liberation Has Arrived

The Hour of Liberation Has Arrived

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jamila, the Algerian

Jamila, the Algerian

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
They Do Not Exist

They Do Not Exist

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Everyday Life in a Syrian Village

Everyday Life in a Syrian Village

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Uncle's Paradise

Uncle's Paradise

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
At Sea

At Sea

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Monangambeee

Monangambeee

1968
×
Edit this entry  
20
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Edit this entry  
14
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
As Above, So Below

As Above, So Below

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★½
Edit this entry  
12
Landscape (for Manon)

Landscape (for Manon)

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
L’Homme Atlantique

L’Homme Atlantique

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
Read the review Edit this entry  
08
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Three on a Couch

Three on a Couch

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scoob!

Scoob!

2020
×
½
Edit this entry  
02
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Former Cult Member Hears Music For The First Time

Former Cult Member Hears Music For The First Time

2020
×
½
Read the review Edit this entry