Sort by

becca has logged 312 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
Edit this entry  
27
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Die By Your Side

To Die By Your Side

2011
×
Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
½
Edit this entry  
28
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry