Ulbk has logged 28 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
Edit this entry  
16
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saladin the Victorious

Saladin the Victorious

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry