Parker has logged 131 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freak Dance

Freak Dance

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Saint

Saint

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nuclear Family

Nuclear Family

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Collection

The Collection

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Collector

The Collector

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
ThanksKilling 3

ThanksKilling 3

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Detroit

Doctor Detroit

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hologram Man

Hologram Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
S&Man

S&Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Hunter

American Hunter

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bulletproof

Bulletproof

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grizzly II: Revenge

Grizzly II: Revenge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Straw Dogs

Straw Dogs

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Core

The Core

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Total Recall

Total Recall

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry