Parker has logged 482 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Willow

Willow

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Monster's Christmas

The Monster's Christmas

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Holds Barred

No Holds Barred

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ten

The Ten

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sugar Cookies

Sugar Cookies

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reno 911!: Miami

Reno 911!: Miami

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lionheart

Lionheart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry