carla has logged 54 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basically

Basically

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beau

Beau

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry