Umay has logged 51 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Butterflies

Butterflies

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Man's Land

No Man's Land

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Worry, I'm Fine

Don't Worry, I'm Fine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry