Sort by

Bella has logged 108 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What the Health

What the Health

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
½
Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Tale

The Tale

2018
×
Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry