Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sandy LaPalissé

Sandy LaPalissé

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
Read the review Edit this entry  
14
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Read the review Edit this entry  
14
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Me Die a Woman

Let Me Die a Woman

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lemon

Lemon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gainsbourg: A Heroic Life

Gainsbourg: A Heroic Life

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Songwriter

Songwriter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Dogwood

Dogwood

2021
×
Edit this entry  
06
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
M.A.D.

M.A.D.

×
Read the review Edit this entry  
03
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grand Theft Parsons

Grand Theft Parsons

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spanglish

Spanglish

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

1907
×
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Read the review Edit this entry  
29
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hi, Lad!

Hi, Lad!

×
Read the review Edit this entry  
28
Solitary Comfort

Solitary Comfort

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
FILTHY

FILTHY

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
25
Oasis: Knebworth 1996

Oasis: Knebworth 1996

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry