Vincent has logged 370 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear City

Fear City

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Changeling

Changeling

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Private Parts

Private Parts

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rolling Stones: Cocksucker Blues

The Rolling Stones: Cocksucker Blues

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
September

September

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alan Vega: Just a Million Dreams

Alan Vega: Just a Million Dreams

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
27
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Pimp

American Pimp

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry