Sort by

Owen has logged 255 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read prior review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
Read prior review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
Edit this entry  
13
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
06
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Luce

Luce

2019
×
Edit this entry  
04
Low Tide

Low Tide

2019
×
Edit this entry  
31
Good Boys

Good Boys

2019
×
Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
14
The Truth

The Truth

2019
×
Edit this entry  
14
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
03
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry