Sort by

Owen has logged 44 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cropsey

Cropsey

2009
×
Edit this entry  
27
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
42

42

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
James White

James White

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Mojave

Mojave

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glory

Glory

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry