Sort by

Owen has logged 41 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zola

Zola

2020
×
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Read other review Edit this entry  
28
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
Edit this entry  
27
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
Edit this entry  
26
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
Edit this entry  
26
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Edit this entry  
26
The Decameron

The Decameron

1971
×
Edit this entry  
26
Safe

Safe

1995
×
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
½
Edit this entry  
12
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Edit this entry  
11
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
Edit this entry  
11
The Report

The Report

2019
×
Edit this entry  
10
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
Edit this entry  
09
River of Grass

River of Grass

1994
×
Edit this entry  
09
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
Edit this entry  
08
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
07
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
03
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
Edit this entry  
02
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
01
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
Edit this entry