Sort by

Owen has logged 261 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fleishman Is in Trouble

Fleishman Is in Trouble

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Patient

The Patient

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suzy Snowflake

Suzy Snowflake

1951
×
Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Murina

Murina

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry