Cosmic has logged 315 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Moon

Blood Moon

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Joysticks

Joysticks

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Elves

Elves

1989
×
Read prior review Edit this entry  
14
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Jury Duty

Jury Duty

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Elves

Elves

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Homeward Bound: The Incredible Journey

Homeward Bound: The Incredible Journey

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amy

Amy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Felt

Felt

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Kevin Hart: Laugh at My Pain

Kevin Hart: Laugh at My Pain

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Budz House

Budz House

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Catfish

Catfish

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Red State

Red State

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood Junkie

Blood Junkie

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Up Your Teddy Bear

Up Your Teddy Bear

1970
×
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Babysitters

The Babysitters

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry