bee e sarah🌿 has logged 118 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Soapdish

Soapdish

1991
×
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge

The Edge

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry