Sort by

connor has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
28
A Nos Amours

A Nos Amours

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Asthma

Asthma

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry