Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Host

The Host

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ma

Ma

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry