vic has logged 113 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Work It

Work It

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry