Mr Scatter has logged 61 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Feast

Feast

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cross Road

Cross Road

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
IO

IO

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hunter

Hunter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mirror

Mirror

1975
×
Read prior review Edit this entry