Austin Coates has logged 265 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Magic Children Doing Things

Magic Children Doing Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joshy

Joshy

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Welcome to Hell

Welcome to Hell

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lupo the Butcher

Lupo the Butcher

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kundun

Kundun

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Alma

Alma

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★★
Edit this entry