Austin Coates has logged 27 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lupo the Butcher

Lupo the Butcher

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kundun

Kundun

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Alma

Alma

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
04
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★
Edit this entry  
03
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry