• Hello, Dolly!

  • Lions Love

    ★★

  • Black Panthers

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Blow Up My Town

  • Romeo and Juliet

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Graduate

  • PlayTime

    ★★★

  • The Jungle Book

  • Uncle Yanco

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★

  • Elsa the Rose

    ★★★½

  • The Creatures

    ★★½

  • Batman

  • Black Girl

    ★★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • Salut les Cubains

    ★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★

  • The Birds

  • 8½

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

  • The Fiancés of Mac Donald Bridge

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • The 400 Blows

  • Sleeping Beauty

  • The Fly

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • Ô saisons, ô châteaux

    ★★★★

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★

  • Along the Coast

    ★★★★

  • The Singing Ringing Tree

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • La Pointe-Courte

    ★★★½

  • A Star Is Born

  • Rear Window

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • All About Eve

  • Rashomon

    ★★★

  • Rope

  • Notorious

    ★★★½

  • Rome, Open City

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • Casablanca

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • The Great Dictator

  • Rebecca

    ★★★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Sabotage

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★

  • Grand Hotel

  • Mädchen in Uniform

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Un Chien Andalou