🐱Andrew has logged 57 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inventing Tomorrow

Inventing Tomorrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teshigahara and Abe

Teshigahara and Abe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ako

Ako

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo 1958

Tokyo 1958

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ikebana

Ikebana

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hokusai

Hokusai

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Skin

Skin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Are Superman

We Are Superman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS

Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
On Her Shoulders

On Her Shoulders

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Festival

Festival

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8 Days: To the Moon and Back

8 Days: To the Moon and Back

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Statue of Liberty

The Statue of Liberty

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
General Magic

General Magic

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juno and the Paycock

Juno and the Paycock

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chasing the Moon

Chasing the Moon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Champagne

Champagne

1928
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ring

The Ring

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry