Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Buddha Collapsed Out of Shame

Buddha Collapsed Out of Shame

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Edit this entry  
01
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Get Smart

Get Smart

2008
×
★½
Edit this entry  
30
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★½
Edit this entry  
29
The Boss

The Boss

2016
×
Edit this entry  
28
You Again

You Again

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★
Edit this entry  
26
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New World

New World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
New Order

New Order

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Second Act

Second Act

2018
×
★½
Edit this entry  
21
537 Votes

537 Votes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Coming Forth by Day

Coming Forth by Day

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Downstream to Kinshasa

Downstream to Kinshasa

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Clapboard Jungle

Clapboard Jungle

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Happening

Happening

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Men

Men

2022
×
Edit this entry  
14
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★
Edit this entry  
13
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Demonia

Demonia

1990
×
★★½
Edit this entry  
11
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★★
Edit this entry  
08
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★
Edit this entry  
08
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mysterious X

The Mysterious X

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Different from the Others

Different from the Others

1919
×
Read the review Edit this entry  
06
Rapsodia Satanica

Rapsodia Satanica

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★
Edit this entry  
04
The Cook

The Cook

1918
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rain

Rain

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry