Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
22
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ankhon Dekhi

Ankhon Dekhi

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
12
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
11
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry