• 6 Underground

    6 Underground

    I will never forgive Michael Bay for spoiling Butch Cassidy.

  • The Disciple

    The Disciple

    ★★★★½

    Tamhane said a lot through this film, For me its about Death of an identity.

    Sometimes a man's artistic obsession and the need for excellence is not enough. Through 'Khayal' Tamhane is telling the story of any artist of a dying art (including his transcendental style in filmmaking), he has done well in showing Sharad's character existential nature slowly growing on him and his need for the recognition he thinks he deserves. He sees the world is changing through the…

  • Cries and Whispers

    Cries and Whispers

    ★★★★

    Bergman understood the medium better than anybody.

  • Through a Glass Darkly

    Through a Glass Darkly

    ★★★★½

    And though I have the gift of prophecy, and can understand all mysteries and all knowledge, and though I have faith, that can move mountains, but have not love, I am nothing. And though I give all I possess to the poor, and surrender my body to the flames, but have not love, I gain nothing.

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★½

    Lazy

  • Lux Æterna

    Lux Æterna

    ★★★½

    Artistic mind is a prison.

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    "Loneliness has followed me my whole life. Everywhere. In bars, in cars, sidewalks, stores, everywhere. There’s no escape. I’m God’s lonely man."

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    🎵Quizás, Quizás, Quizás🎵

  • Taipei Story

    Taipei Story

    ★★★★

    I can taste an Edward Yang film.

  • Love Streams

    Love Streams

    ★★★★

    Old Cassavetes looks like Humphrey Bogart.

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★

    Loved the performances

  • Maborosi

    Maborosi

    ★★★★½

    You don't need words to tell a story.