Sort by

Vaibhav Ravi Mahadevan has logged 516 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Let It Be

Let It Be

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Help!

Help!

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Following

Following

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Grey Matter

The Grey Matter

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1879
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Genre

Genre

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Edit this entry