Sort by

Vaibhav Ravi Mahadevan has logged 67 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Egg

Egg

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
11:14

11:14

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Missing

Missing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Z

Z

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry