rico has logged 376 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Doc Hollywood

Doc Hollywood

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Tower of Terror

Tower of Terror

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
The Moon-Spinners

The Moon-Spinners

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
Tall Tale

Tall Tale

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Moon Pilot

Moon Pilot

1962
×
★½
Edit this entry  
24
The Million Dollar Duck

The Million Dollar Duck

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
The Beach Boys: Endless Harmony

The Beach Boys: Endless Harmony

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Furry Vengeance

Furry Vengeance

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Brian Wilson Presents SMiLE

Brian Wilson Presents SMiLE

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
About Scout

About Scout

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Old Dogs

Old Dogs

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Edit this entry  
03
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
Return to Nuke 'Em High Volume 1

Return to Nuke 'Em High Volume 1

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Class of Nuke 'Em High 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid

Class of Nuke 'Em High 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
Uncle Kent

Uncle Kent

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Quiet City

Quiet City

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
Dance Party, USA

Dance Party, USA

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry