valentina has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Martin (Hache)

Martin (Hache)

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★½
Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Son

The Son

2019
×
Edit this entry  
29
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carmel: Who Killed Maria Marta?

Carmel: Who Killed Maria Marta?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Lava

Lava

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry