valentina has logged 36 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Lava

Lava

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kidnap

Kidnap

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
½
Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry