valentina has logged 108 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Incel

Incel

2018
×
Edit this entry  
18
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Last Czars

The Last Czars

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
The War Against Women

The War Against Women

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Hitler: A Career

Hitler: A Career

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Edit this entry