RSS feed for Valeofruin

Valeofruin has logged 106 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shady

Shady

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Code Geass: Lelouch of the Re;surrection

Code Geass: Lelouch of the Re;surrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Floralis

Floralis

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Psychics

The Virgin Psychics

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crush

Crush

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eel

The Eel

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sion Sono

The Sion Sono

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alice

Alice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry