2019

Valeofruin Valeofruin’s year to date

Valeofruin’s highest rated films

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • My Winnipeg

    ★★★★★

  • The Happiness of the Katakuris

    ★★★★★

  • Dead or Alive 2: Birds

    ★★★★★

  • Love & Peace

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • In the Realm of the Senses

    ★★★★★

  • The Sion Sono

    ★★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • Alice

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Hanging Garden

    ★★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★★

  • Suicide Club

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 20

Most Watched

Love Exposure

7 times

The Happiness of the Katakuris

3 times

Dead or Alive 2: Birds

twice

Last Film

Moonlight

May 18

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Comedy
33 films
Thriller
25 films
Horror
19 films
Action
16 films
Romance
16 films
Crime
14 films
Sci Fi
14 films
Animation
13 films
Fantasy
10 films
Japan
58 films
USA
30 films
UK
10 films
Germany
7 films
France
6 films
Italy
4 films
Sweden
3 films
Switzerland
2 films
Poland
2 films
Ireland
2 films
Japanese
59 films
English
41 films
French
5 films
German
4 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Czech
2 films
Cantonese
2 films
Polish
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 56

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Valeofruin’s most liked review

Love Exposure

★★★★★

Rewatched this film 3 times now and it has truly affirmed itself as my favorite; withstanding the test of time!

Why? For starters this movie is 6 or 4 (depending on the cut) HOURS long and despite this can be watched multiple times! Each rewatch is more productive than the…

More reviews

Valeofruin’s most liked list

Enfant Terrible Masterpieces (Unranked)

NOTE: All films listed must be 100% STAND ALONE and not fully require a prequel or sequel to enjoy!


Tl;dr Explanation of This list:
These are all unexpectedly good movies that are shocking, violent, controversial, game-changingly innovate, completely unique and/or just down right strange!


Expanded version: 

To begin with I’ll…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Room
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Fragments.

Films watched in 2019

  • Moonlight
  • Barry Lyndon
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Big Lebowski
  • Jigoku
  • I Am Easy to Find
  • Le Samouraï
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Shady
  • Through a Glass Darkly
  • Antichrist
  • The Inauguration of the Pleasure Dome
  • Dogtooth
  • Dancer in the Dark
  • Code Geass: Lelouch of the Re;surrection
  • Memories of Matsuko
  • Under the Blossoming Cherry Trees
  • Fallen Angels
  • Mirror
  • I Am So Proud of You
  • Everything Will Be OK
  • It's Such a Beautiful Day
  • It's Such a Beautiful Day
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • Lady Snowblood
  • The Apartment
  • Floralis
  • My Winnipeg
  • The Virgin Psychics
  • Crush
  • Annihilation
  • Still Walking
  • The Happiness of the Katakuris
  • Dead or Alive 2: Birds
  • Love & Peace
  • The Happiness of the Katakuris
  • The Happiness of the Katakuris
  • Tampopo
  • In the Realm of the Senses
  • Lola
  • A Quiet Place
  • The Eel
  • The Sion Sono
  • Tampopo
  • Deep Red
  • Woman in the Dunes
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • Alice
  • The Land of Hope
  • Love Exposure
  • Love Exposure
  • Apollo 11
  • Love Exposure
  • Love Exposure
  • Hanging Garden
  • Love Exposure
  • Love Exposure
  • Werckmeister Harmonies
  • Us
  • Suicide Club
  • Triple Frontier
  • Ichi the Killer
  • Fragments.
  • The Forgotten Colours of Dreams
  • Noctiflora
  • The Escort
  • Scream
  • One Cut of the Dead
  • Hanging Garden
  • Kamikaze Girls
  • After the Storm
  • Air Doll
  • Tokyo Tribe
  • Perfect Blue
  • Burning
  • Howl's Moving Castle
  • Once
  • Dead or Alive: Final
  • Dead or Alive 2: Birds
  • Linda Linda Linda
  • Into a Dream
  • Amélie
  • Love & Peace
  • Battle Royale
  • The Whispering Star
  • Exte: Hair Extensions
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Wolf Children
  • Antiporno
  • Himizu
  • Dead or Alive
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Room
  • Audition
  • Strange Circus
  • Tag
  • The Favourite
  • Love & Pop
  • Noriko's Dinner Table
  • Love Exposure
  • Inland Empire
  • Cold Fish
  • Suicide Club
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

Highly rated films Valeofruin missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • Parasite
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more