Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Film Title Poem

Film Title Poem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lola

Lola

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
03
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Califórnia

Califórnia

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Milky Way

The Milky Way

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry