Sort by

Grace has logged 209 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Colette

Colette

2018
×
Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
15
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kids

Kids

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
The Goddess: How I Fell in Love

The Goddess: How I Fell in Love

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Love

About Love

2015
×
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
Edit this entry  
06
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
Edit this entry  
18
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
Edit this entry  
27
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
21
The Experiment

The Experiment

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ground Beneath My Feet

The Ground Beneath My Feet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

2008
×
Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry