Sort by

Greg has logged 132 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's Esio Trot

Roald Dahl's Esio Trot

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fourth Estate

The Fourth Estate

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stargate Origins

Stargate Origins

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Alexander

Alexander

2004
×
★½
Read the review Edit this entry