Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
02
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Edit this entry  
02
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Edit this entry  
02
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Men

Men

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry