Sort by

Vanessa has logged 425 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superfast!

Superfast!

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Innocents

The Innocents

2021
×
Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
F9

F9

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Antlers

Antlers

2021
×
★½
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
12
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
El Planeta

El Planeta

2021
×
Edit this entry  
04
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Metal Veins

Black Metal Veins

2012
×
★★
Edit this entry  
29
Knocking

Knocking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Prey

Prey

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Solino

Solino

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry