Sort by

nessa has logged 174 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Road House

Road House

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persuasion

Persuasion

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hello, Goodbye, and Everything in Between

Hello, Goodbye, and Everything in Between

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read prior review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry