Sort by

nessa has logged 40 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After We Fell

After We Fell

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunter × Hunter: The Last Mission

Hunter × Hunter: The Last Mission

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry